08. Ako vychovávať deti v puberte

Vychovávame 3 synov, ktorí sú plní energie, sú osobnosťami. Obdobie puberty a adolescencie (obdobie po puberte) dôsledne preverí vaše schopnosti vychovávať. Ako zvládnuť pubertu svojho dieťaťa?

Základom nášho prístupu je otvorená komunikácia s deťmi. V istom zmysle sme ich kamarátmi, ktorí im otvorene radia o všetkom, na druhej strane bolo občas potrebné korigovať vzťah tak, aby bolo jasné, že my ako rodičia sme autoritou. Autoritou ale nie diktátorom. Autority je potrebné mať v úcte za všetko dobré, čo pre deti vykonali a dôverovať ich dlhoročným skúsenostiam. 

Dospievajúce dieťa cíti narastajúcu silu svojho myslenia, svojej osobnosti. Rastie mu sebavedomie a takmer vždy má vnútorný pocit, že lepšie rozumie svetu než jeho rodičia. Aj nám sa stane, že si deti nechcú vypočuť naše rady. Používam takýto argument: "Máš 19 rokov, ja mám 45. Prvých 15 rokov života je každý dieťaťom, venuje sa hrám a nevníma problémy dospelých. Z toho vyplýva, že ty máš 4 roky skúseností a ja mám 30 rokov skúseností. To je takmer 10x viac. Vypočuj si, čo ti chcem povedať." Rada s vysvetlením nie je príkaz. Čím viac názorov človek pozná, tým sa môže lepšie rozhodnúť.

Otvorená komunikácia s deťmi je postavená na dôvere. Nikdy sa nesmie stať, že informácie, ktoré vám dieťa povie v dôvernom rozhovore, zneužijete proti nemu. Musíte mu byť vždy oporou.

Ako si získavať dôveru detí?

- Ukážte im, čo všetko ste doteraz pre ich dobro urobili. Musia to vedieť.
Nám sa osvedčili videá z detstva. Deti si často vytvoria falošné predstavy o svojom rannom detstve, príliš sa ľutujú a najmä nevidia celkové úsilie rodičov. Video, na ktorom náš 2 ročný syn pobehuje po byte a neustále, takmer hodinu plače bez zjavnej príčiny, zmenilo jeho pohľad. Prehlásil, že sme to mali ťažké a sám by si hodil na zadok :) Ďalším pôsobivým videom bol záznam ako ich ukladáme spať, ako nám dáva usmiaty pusu na dobrú noc. Videá videl prvý krát, keď mal asi 12 rokov a začínala sa ozývať puberta. Zmena v jeho správaní sa k nám bola viditeľná.

- Venujte im svoj čas.
Som presvedčený, že dôležitým momentom bolo i rozhodnutie neopraviť pokazenú telku a následné odhlásenie televízneho vysielania. Deti mali asi 7, 9, 10 rokov. Telka je pasívny príjem takmer nevyberateľných informácií. Zvlášť slovenská televízia a jej nové seriály na kvalite dosť upadli. Neexistencia televíznych kanálov (výstižný názov :D ) vám daruje veľa času na komunikáciu s deťmi. My si filmy vyberáme pomocou www.CSFD.cz, kde je uvedený rating. Filmy pod 65% nepozeráme i keď i tam sa občas nájde niečo zaujímavé a opačne. Vyhľadávame najmä filmy, ktoré niečím obohatia a rozvinú.
Ak TV, potom internetový stream - napr. NETFLIX - vyberáte si z množstva filmov bez dabingu, s anglickými titulkami. Sú vynikajúce na učenie sa angličtiny.

- Rada od babičky.
Spýtal som sa mamy, ako ich dokázali rodičia tak dobre vychovať a oni následne nás. Odpoveď: "Starká mi vždy hovorila, že je dôležité sa s deťmi veľa rozprávať. Stále sa s nami rozprávala, a preto som to robila i ja."

- Venujte mu svoju energiu.
Čím viac neúnavnej rodičovskej lásky dieťa v detstve dostane, tým jej viac dokáže počas celého života rozdávať. Rozdávať svojim deťom, partnerovi i vlastným rodičom. V čom dieťa vidí rodičovskú lásku? - keď mu venujete svoju energiu, svoj čas, pozitívne vnímate jeho samotného, môže to byť i kúpa darčeka, ak dieťa vidí, že ste sa museli uskromniť, aby ste mu ho mohli kúpiť.

Tagy: deti v puberte, ako dávať rady deťom v puberte, ako vychovávať pubertálne dieťa

Chcem dostávať novinky na email