06. Nedostatočná príprava na prijímacie skúšky

Ako sa orientovať, keď známky stratili svoju výpovednú hodnotu?

Či pri 8-ročných gymnáziách alebo pri 4-ročných, rovnako i pri iných typoch stredných škôl, sú prijímacie skúšky dôležitým schodíkom alebo priepasťou v živote dieťaťa, lebo zásadným spôsobom menia jeho rozvoj a smerovanie. Nesmie sa to brať na ľahkú váhu. Je potrebné príprave venovať čas, energiu i peniaze.

Príbeh dvoch neúspechov v jednej rodine

Môj dobrý priateľ si nenašiel čas a svojho prvého syna na prijímacie skúšky na 8 ročné gymnázium nijako nepripravil. Spoliehali sa na to, že mal takmer samé jednotky. Lenže nie je škola ako škola. Niekde naozaj rozdávajú jednotky veľmi ľahko. Keď chlapec zistil, že ho neprijali, povedal otcovi: "Nevadí, na budúci rok to skúsim znova.". "Bohužiaľ to nie je možné" zareagoval otec. Evidentne neprebiehala dostatočná komunikácia v rodine o tomto závažnom míľniku a ani adekvátna príprava. Čo je ešte horšie, o dva roky sa im neúspech zopakoval i pri druhom synovi. S doučovaním na prijímacie skúšky síce začali ale až 3 týždne pred skúškami a to už bolo neskoro. I tento ich syn skončil hlboko pod čiarou. Dodnes nemôžu pochopiť, ako sa žiak s takmer čistými jednotkami na veľkej základnej škole v Žiline môže nedostať na 8-ročné gymnázium.

Nie je škola ako škola - časť 2.

Iný môj priateľ má tiež syna, veľmi dobrého žiaka. Navštevoval základnú školu v Radôstke na Kysuciach. Na naše odporúčanie ho prihlásili na prijímacie skúšky na dve 8-ročné gymnáziá. V Čadci i v Žiline. Jeho otec mi to opisoval takto: "Na prvých prijímacích skúškach bol v Čadci a výborne uspel. Skončil na 2. mieste a doma sme to naozaj celkom oslavovali. Radosť bola veľká. Potom išiel do Žiliny. Tušil som, že 2. miesto to už asi nebude, ale napriek tomu ma výsledok šokoval. Keď som začal prezerať listinu, povedal som si, budem pozerať od 60. miesta, lebo to je posledné úspešné miesto. Prijať ho určite prijmú. Pozriem na 60. miesto a tam kód môjho syna!! No nevedel som, či sa mám tešiť alebo hnevať. Bol som naozaj v rozpakoch, čo to znamená."

Myslím si, že tento príbeh je veľmi poučný, lebo ukazuje na 3 fakty. Prvým je opäť "nie je škola ako škola" a gymnázium v Žiline pripravilo oveľa ťažšie skúšky. Druhým faktom je, že záujemcovia z regiónu Žiliny sa pripravovali oveľa intenzívnejšie, než tí z regiónu Čadce. A ten najdôležitejší tretí fakt je, že každý žiak má výkonové výkyvy. Raz sa mu darí trochu lepšie, raz trochu horšie. Je potrebné na to myslieť a zabrániť tomu, aby prípadný výkyv smerom nadol pokazil prijatie. Jednoducho žiak musí byť pripravený na prijímacie skúšky aj s určitou rezervou.

Pre pripomenutie SmartBooks garantujú úspešné prijímacie skúšky za splnenia jednoduchých podmienok uvedených v našich všeobecných obchodných podmienkach. Toto žiadny iný dnešný softvér nemôže garantovať. Okrem toho SmartBooks vás bude presne dopredu informovať, v akom stave sú vedomosti vášho dieťaťa.

Chcem dostávať novinky na email