FAQ - časté otázky

Technické problémy

Kliknite na jednotlivé položky: 

Aké sú minimálne požiadavky na PC?

Požiadavky sú veľmi nízke. Postačí aj 12-ročný PC s 2GB RAM a internetom len: download 2Mbit/s a upload 0,5Mbit/s. Windows XP už má 20 rokov, tam sa nedá SB nainštalovať. Vhodné sú Windows 7, 8 a 10. Vhodný použitý PC kúpite už od 50€. Nový kúpite od 130€ https://notebooky.heureka.sk/ 

Program sa mi neotvorí, ADOBE FLASH je zablokovaný.

Do 9/2020 je potrebné mať nainštalovaný Adobe Flash. Po tomto termíne spúšťame HTML5 verziu. Už dnes si v nej môžete prezerať poznámky do zošita na smartbooks.academy. Problému sa zbavíte, ak si nainštalujete SB priamo do PC (je rýchlejší, spoľahlivejší a menšie deti si ľahšie spustia program priamo z plochy) alebo ak budete používať prehliadače AVANT browser (pre PC), Puffin browser (tablety). Povolenie Adobe Flash v iných prehliadačoch nájdete tu.

Program je pomalý alebo zamrzne.

SmartBooks potrebuje internet iba 2Mbps/0,5Mbps, niekedy ale ani to nie je k dispozícií, ak prebieha sťahovanie z internetu, youtube, skype a pod. a to aj na iných počítačoch v domácnosti. Skontrolujte si akú rýchlosť máte k dispozícií na www.rychlost.sk

Program vypísal "Chyba pripojenia na server".

Problém môžu spôsobovať: odhlásenie zo servra pri nečinnosti počítača (napr. uspatie PC), mikrovýpadky tvojho pripojenia do internetu, pomalý internet alebo Parental control od Esetu. Ak máte pomalý internet, nainštalujte si SB priamo do PC.

Keď napíšem písmeno, čakám aj 20 sekúnd.

Občas to robí prehliadač Mozilla FireFox, odporúčame preto nainštalovať si SB priamo do PC alebo používať Avant Browser, Google Chrome alebo Puffin Browser. Pre Firefox skúste nasledovný postup:
  1. otvoriť prázdny tab a napísať: about:config
  2. kliknúť na tlačidlo Rozumiem rizikám!
  3. do vyhľadávacieho poľa zadať: dom.ipc.plugins.asyncdrawing.enabled
  4. dvojklikom na položku prepnúť nastavenie tak, aby hodnota bola: false

Niekedy sa mi nezobrazí celá úloha alebo chýba tlačidlo.

Máš monitor s nízkym rozlíšením. Riešením je nastaviť ZOOM (lupa, zväčšenie) prehliadača na nižšiu úroveň. Možnosti:
  • CRTL a tlačidlo "-" alebo
  • CTRL a koliesko myši (pomaly jemne odscroluj dozadu) alebo
  • LUPA v nastaveniach prehliadača alebo
  • V notebooku na touchpade pomocou 2 približujúcich sa prstov alebo
  • Priamo v programe SB na ľavej lište sú lupy + a -, ktoré zmenia veľkosť (iba výšky písma v úlohách, nezmenia obrázky).

Píše mi, že nemám Adobe FLASH. Ako si ho nainštalujem?

Nájdete ho na adrese https://get.adobe.com/cz/flashplayer/ V strednom paneli si ODZNAČTE aplikácie, ktoré by sa chceli inštalovať s FLASHom McAfee antivírus a pod. Tie sú nepotrebné a ak už máte antivírus, zbytočne budú zaťažovať váš počítač.

Ako sú podporované APPLE Mac/MacBook a APPLE tablety iPad?

Pre APPLE PC/notebook postačí nainštalovať GOOGLE CHROME tu
Pre APPLE tablet je potrebné nainštalovať PUFFIN BROWSER tu. Pre Apple je spoplatnený 5 € (Pre Android je zdarma).

Ak vložím do políčka text zo schránky (clipboard), ďalej sa už nedá písať.

Je to bezpečnostné opatrenie v Mozilla FireFox. Vkladať text zo schránky nie je dovolené.

Je potrebné pripojenie na Internet?

Spravidla áno. SmartBooks je on-line systém, do ktorého sa používateľ prihlási vlastným prihlasovacím menom a heslom. Na druhej strane aktuálne údaje máte na všetkých počítačoch, ktoré sú pripojené na Internet. Učiť sa môžete hocikde. Program sa prvýkrát dlhšie štartuje do cca 20 sekúnd. Net nepotrebujete ak používate napr. v mobile smartbooks.academy, v ktorom si otvoríte poznámky do zošita z vybraných tém. Tieto poznámky sa načítajú do telefónu a v mobile už ostanú až do vymazania cache aj bez internetu. Môžete sa tak učiť z mobilu aj u babičky, kde nie je internet.

Funguje SmartBooks aj na tablete a smartfóne?

Pre žiaka: Pre kompletné učenie sa žiaka je potrebný Puffin Browser, ktorý má verziu zdarma pre Android a podporuje Adobe Flash. Rovnako ako nie je vhodné písať projekt alebo diplomovú prácu na mobile či tablete bez externej klávesnice, obdobne je klávesnica na obrazovke veľkým obmedzením i pri našom učení. Prečítajte si i článok o zdravotných problémoch, ktoré spôsobujú tablety a mobily. (Pozn. v niektorých prehliadačoch klávesnicu zobrazíte i skryjete súčasným kliknutím 2 prstami.) 
Ak ti postačia poznámky do zošita stačí si zobraziť stránku smartbooks.academy
Pre učiteľa: V Google play je možné stiahnuť aplikáciu smartbooks.sk, ktorá vám umožňuje zadávať žiakom domáce úlohy, testy, kontrolovať ich výsledky a navyše vidieť i to čo sa doma žiak sám individuálne naučil.
Pre rodiča: V Google play je možné stiahnuť aplikáciu smartbooks.sk, v ktorej môžete vidieť to, čo sa vaše dieťa učilo.

Rozšírené nebezpečné mýty o učení

Dieťa by sa malo naučiť všetko v škole a doma by sa už nemalo učiť.

Nie je to možné. V triede sú deti s rôznymi schopnosťami. Slabšie deti sa potrebujú učiť doma oveľa viac ako schopnejšie, inak budú zaostávať čoraz viac. Géniovia so skvelou pamäťou sa doma takmer nepotrebujú učiť. Aby vaše dieťa nezaostávalo, musí sa doma učiť primerane svojim schopnostiam tak, aby chápalo a pamätalo si podstatné učivo. V opačnom prípade sa budú problémy nabaľovať v predmetoch, v ktorých nové vedomosti nadväzujú na vedomosti z predošlých tém. (M, F, Ch, Inf, jazyky)

Dieťa by malo byť samo vnútorne motivované a malo by sa samo od seba chcieť učiť v škole i doma. Nemalo by byť do toho nútené alebo motivované rodičom. Učí sa pre seba.

Dnešné deti sú vystavené ohromnému množstvu lákavých a zábavných podnetov - internet, PC hry, sociálne siete, televízia, filmy. Generácia pred 20 rokmi sa doslova doma nudila a napriek tomu ju bolo potrebné motivovať k učeniu zvonku. Je potrebné si uvedomiť, že intenzívne učenie je pre dieťa určitá forma intenzívnej práce. Aby si zapamätalo, musí si viackrát opakovať informácie, ktoré si už pred chvíľou prečítalo, a preto preň nie sú lákavé. Predstavte si aká anarchia by nastala vo firmách, kde by zamestnanci neboli vôbec motivovaní a kontrolovaní zvonku. Ich výkon by postupne klesol na nulu. Väčšina z nás potrebuje pevne stanovené hranice. Opakovaná činnosť je nezábavná, často nudí. SmartBooks je mimoriadne intenzívna forma učenia, vďaka čomu sa dieťa naučí už za 30 minút na všetky predmety. Vďaka SmartBooks stačí skontrolovať jeho učenie pohľadom na obrazovku rozvrhu v SmartBooks, čo trvá 1 minútu denne. Vďaka SmartGuardu získate chýbajúcu motiváciu k samostatnému učeniu sa detí. Pre väčšinu detí je motivujúca i Sieň slávy = súťaž o hodnotné ceny, ktorú nájdete na obrazovke rozvrhu vpravo hore.

Súčasný trend je odmemorizovať školstvo, lebo všetky informácie sú na Internete. Prečo by si mal žiak niečo zapamätávať, stačí keď to pochopí.

Veľmi dobre sa to počúva, avšak je to blud. Predstavte si žiaka, ktorý sa neučí naspamäť vedomosti z angličtiny a z fyziky. Keď príde do Anglicka nepomôže mu pri komunikácií to, že na internete je prekladač všetkého, čo by mal vedieť naspamäť. Vo fyzike - analýza a myslenie fungujú len nad pojmami, ktoré má žiak výborne zapamätané, pochopené a asociované. Bez toho nikdy nebude schopný premýšľať v zložitejších súvislostiach.

Ak sa dieťa vynikajúco učí, nepotrebuje žiadne ďalšie pomôcky.

Deti väčšina z nás považujeme za to najcennejšie čo máme. Rozvoj dieťaťa rozhoduje o tom, ako sa mu bude v živote dariť. Známky v školách sú subjektívne a trojkár v jednej škole je jednotkárom v inej. Je bežné, že jednotkári sa nedostanú na gymnázium, lebo dvojkári z inej školy urobia lepšie prijímacie skúšky. Tak ako sa dá presúvať pešo, autom alebo lietadlom, rovnako sa dá i rôzne vzdelávať. Prijímacie skúšky na SŠ sú rozhodujúce v živote dieťaťa, opakovať sa nedajú.

Lepšie myslieť sa nedá naučiť.

Je to mýtus. Neverte tomu. SmartBooks je vybudovaný na našich viac ako 30 ročných skúsenostiach s doučovaním najslabších žiakov. Naučiť lepšie myslieť sa dá. Základom je riešenie náučných úloh. To sú také slovné úlohy, ktoré obsahujú vedomosti pri ktorých žiak musí čítať s porozumením a musí si predstavovať. To rozvíja jeho abstraktné a logické myslenie. Máme veľa žiakov, ktorých myslenie bolo veľmi slabé ale dokázali sa veľmi výrazne zlepšiť až do takej miery, že sa stali najlepšími. Výsledky slovných úloh pôvodne iba hádali alebo v zošite hľadali šablónku. "Také niečo podobné sme počítali" povedali na úlohu, ktorú zjavne v škole nemohli riešiť. V školách sa pre krátkosť času často skĺzne iba do učenia šablón, je jednoduché povedať: "Takto sa to počíta." Naučiť myslieť je tá najťažšia časť vyučovacieho procesu. V niektorých prípadoch žiak len náhodne povie nesprávny výsledok, učiteľ povie "Zle." a vyvolá iného. Nevšimne si pri tom, že to prvé dieťa sa len zbavilo potreby premýšľať. Takto dokáže žiak so známkou 3 preplávať až do 9. ročníka ale jeho logické myslenie je takmer nulové.

Učenie

Dcéra je v 6. ročníku a na rozdiel od syna, ktorý je v 4. ročníku, nechce SmartBooks začať používať. Pritom nosí čoraz horšie známky. Čo poradíte?

Stáva sa, že starší žiaci nechcú, aby rodič mal prehľad o ich učení / neučení a snažia sa SmartBooks bojkotovať. Vtedy najlepšie pomáha pozitívna motivácia. Prisľúbiť niečo po čom dieťa túži, ak sa bude systematicky denne učiť v SmartBooks. Ľahko si učenie overíte pohľadom na rozvrh alebo prehľad vedomostí v danom predmete. Nejaký ten mobil alebo niečo po čom dieťa túži za to určite stoja. Keď po pár týždňoch zistí o koľko rýchlejšie sa naučí, naučí sa pravidelnej a systematickej práci, zažije v škole prvé výraznejšie úspechy, bude mať k učeniu oveľa lepší vzťah. Odporúčame použiť i SmartGuard, strážcu času, ktorý umožní hrať sa a byť na internete len tak dlhú dobu, koľko sa dieťa učilo v SmartBooks. Rodičovi umožňuje navýšiť voľné minúty podľa uváženia za zásluhy dieťaťa (umytie kúpeľne, WC, vysávanie, smeti, venčenie psíka, umytie podlahy, umývanie riadov, rúbanie dreva a podobne).

E-shop, platenie, licencie

Stačí jedna licencia pre viac detí?

Áno aj nie. Technicky môžu dve deti pracovať pod jedným prístupom, prídete tak však o množstvo výhod:
• sledovanie prípravy dieťaťa na ďalší deň (závisí od aktuálneho rozvrhu, ktorý má samozrejme každé dieťa iný),
• prehľad o tom, čo sa jednotlivé deti učili a ako sa im darilo,
• systém je rozdelený na 1. a 2. stupeň ZŠ a prepínanie medzi nimi je veľmi zdĺhavé,
• SB zobrazuje najproblémovejšie úlohy a tie by boli domiešané.
Pre každú rodinu máme ZĽAVY - pri kúpe ročnej licencie ktoréhokoľvek z produktov KOMPLET a ŠTANDARD 12m. Pri 2 deťoch získate 20% a pri 3 a viac deťoch 40% zľavu na každú licenciu.  Stačí si pridať viac kusov toho istého produktu do košíka.

Ako môžem z košíka dostať / vymazať položku? Najskôr sme chceli licenciu pre 3 predmety, ale po debate to bude licencia na všetky predmety.

Keď kliknete v ľavom paneli na "Dokončiť nákup/Zaplatiť", potom sa vám zobrazia pri položkách malé ikonky. Ikonka súdka="koša" vymaže danú položku.

Bude SmartBooks zdarma spoplatnený?

Po zaregistrovaní máte zdarma dostupných 6 000 testov ale nemáte možnosť učenia sa - tlačidlá "Poznámky do zošita" a "Smart učenie". Taktiež sa nezobrazujú vysvetlenia a postupy k úlohám. Žiadne poplatky bez Vašej objednávky neúčtujeme. T.j. žiadne automatické spoplatnenie, pokiaľ si nič neobjednáte priamo v E-shope a neuhradíte...

Ak by som si predplatila 12 mesiacov a neskôr dáte do ponuky nový balík s novinkami a novými predmetmi, budem si musieť zakúpiť ďalší balík?

Nie, nebude potrebné nič doplácať. Využijete výhodu, že ste SB kúpili skôr, ako sme balík rozšírili a preto lacnejšie.

Ako viem, či si kupujem predmety pre danú triedu?

Licencia je rovnaká pre všetky ročníky. Žiak si nastaví do ktorého ročníka chodí, podľa toho má dostupné všetky predmety prvého alebo druhého stupňna ZŠ. 

Je možné zakúpiť iba 1 predmet?

Vzhľadom na prebiehajúcu KORONA akciu s 80% zľavou, sú licencie Standard momentálne nedostupné. Teší nás, že cena na celý rok je len vo výške ceny 2 hodín doučovania.