Testovací efekt

Používanie nesprávneho spôsobu učenia je jeden z hlavných prekvapivých záverov metakognície človeka. 

(Metakognícia - poznávací proces premýšľania a uvažovania o vlastných myšlienkových procesoch, predovšetkým s cieľom zlepšiť svoje kognitívne schopnosti.)

 


Fakty o pamäti
Jeden zo zaujímavých faktov o pamäti je ten, že aj keď ju máme všetci, nemáme dokonalý prehľad o tom, ako z nej dostať to najlepšie. Je to čiastočne preto, že nám chýba schopnosť premýšľať o našom vlastnom myslení, ktorá sa nazýva metakognícia. Štúdium tohto sebareflexívneho myšlienkového procesu ukazuje, že ľudský druh má v psychike slepé miesta. Jednou z oblastí, kde sú tieto slepé škvrny obzvlášť veľké, je učenie. Máme prekvapivo zlý názor na to, ako sa učiť čo najlepším spôsobom.

Kde robíme chybu
Väčšinou to robíme tak, že skúšame sami seba a opakujeme tento cyklus, zaškrtávame si odpovede, ktoré sú správne. To robí štúdium (a testovanie) rýchlejším a umožňuje nám sústrediť naše úsilie na to, čo sme sa doteraz naučili. Je to plán, ktorý sa zdá, že je perfektný, ale zároveň je to plán, ktorý je úplne nevhodný, ak sa skutočne chceme správne učiť.

Ako zlepšiť svoju pamäť
Najlepší spôsob, ako sa naučiť nový jazyk, je pravidelne si ho opakovať. Inými slovami, namiesto systému učenia, ktorý poznáme zo školy – neustále a opätovné čítanie slovíčok zo slovníka, by sme si ich mali prečítať iba raz a potom sa opakovane skúšať. Rovnakú stratégiu vedci odporúčajú pri všetkom, čo by ste si chceli zapamätať. Psychológovia dokonca tento spôsob učenia pomenovali ako „testovací efekt“.
Najefektívnejšia stratégia pre budovanie si lepšej dlhodobej pamäti je opakovať si dookola to, čo ste si raz prečítali a vyskúšali sa, ako si to pamätáte. Je vedecky dokázané, že tento spôsob je oveľa efektívnejší, ako skúšať naučiť sa veci tak, že si ich budete donekonečna čítať.

Výsledok a záver pre nás
Zdá sa, že efektívny spôsob, ako sa naučiť, je trénovať si neustále spomienku na položky z pamäti a nesnažiť sa ich tam upevňovať pre ďalšie štúdium. Okrem toho, dolovanie položiek len zo svojej pamäti, čo radia mnohí študijní poradcovia, je zlé. Môžete prestať študovať, ak ste sa ich naučili, ale mali by ste sa preskúšať, čo ste sa naučili, ak ich chcete mať v pamäti v čase záverečnej skúšky.

Článok o Testovacom efekte v Hospodárskych novinách (Pdf verzia) "Pamätajte si veci lepšie. Vedci predstavili jednoduchú metódu, ako na to"